Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Νέα βαριά ήττα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στη Μόσχα

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν κατάφερε να προβάλλει ιδιαίτερη αντίσταση στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την βαριά ήττα με 97-77 στην «MegaSport Arena».

Η αμυντική αδυναμία του «τριφυλλιού» αποτυπώθηκε ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο (31 πόντοι παθητικό), με την κατάσταση να μην αλλάζει επί της ουσίας μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Το παιχνίδι είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στην πρώτη περίοδο, κάτι που ήταν εμφανές πως δεν βοηθούσε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Ο Δημήτρης Πρίφτης άλλαζε διαρκώς την άμυνά του (από man to man σε ζώνη με προσαρμογές, κι αντιστρόφως), στην πράξη όμως δεν πήρε κάτι επί της ουσίας. Ο Αλεξέϊ Σβεντ έβαλε όσα περιφερειακά σουτ πήρε (4/5 τρίποντα στο ημίχρονο), έδιωχνε την μπάλα από τα χέρια του την κατάλληλη στιγμή (6 ασίστ στο ημίχρονο) και κάπως έτσι αποτέλεσε τη βασική αιτία της διαφοράς ασφαλείας που πήραν οι γηπεδούχοι από νωρίς.