Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Επική ανατροπή και «αντίο» με ψηλά το κεφάλι για την Ιταλία

Δεν την πτόησε ούτε η απογοήτευση του αποκλεισμού ούτε το -24 (46-22) του 17ου λεπτού. Η Ιταλία έκανε αυτό που έπρεπε και αποχαιρέτησε το Μουντομπάσκετ με μεγάλη ανατροπή και νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο με 94-89 στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Το Πουέρτο Ρίκο ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και με «όπλο» την πιεστική άμυνα προηγήθηκε με 9 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-13). Η Ιταλία δεν είχε... διάθεση για επιστροφή και αυτό φάνηκε στη συνέχεια του ματς, με την ομάδα από την Κεντρική Αμερική να κλείνει το ημίχρονο στο +20 (46-26), ενώ στο 17' προηγήθηκε ακόμα και με 24 πόντους (46-22).

Μπορεί η απογοήτευση να ήταν εμφανής σε κάθε κίνηση των Ιταλών, όμως η ανάπαυλα τους... ξύπνησε. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με επιμέρους 24-18 υπέρ της «σκουάντρα ατζούρα» και της επέτρεψε να μειώσει στους 14 (64-50), ενώ η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη, αφού οι Μπελινέλι και Γκαλινάρι πήραν το... όπλο τους και με συνεχόμενους πόντους μείωσαν στους 5 (67-62, 33').

Το... ρεσιτάλ της ομάδας του Μέο Σακέτι δεν σταμάτησε εκεί, αφού ακολούθησε η ισοφάριση (68-68) και στα... καπάκια η ανατροπή (68-70, 35') με κάρφωμα του Αμπάς. Το κοντέρ συνέχισε να γράφει και το σερί έφτασε κάποια στιγμή το 25-4 (68-75, 36'), προτού ακολουθήσει «θρίλερ» στα τελευταία δευτερόλεπτα που τελικά οδήγησε σε παράταση!

Εκεί μίλησε η ποιότητα και η εμπειρία των Ιταλών που έκαναν αυτό που έπρεπε σε άμυνα και επίθεση για να φτάσουν στο τελικό 94-89 και να αποχαιρετήσουν με νίκη τη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 46-26, 64-50, 83-83, 89-94 (παράταση).

Πηγή: filathlos.gr