Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Τα ευρωπαϊκά βραβεία κινουμένων σχεδίων "Emile Awards"

Τα ευρωπαϊκά βραβεία κινουμένων σχεδίων "Emile Awards"

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΤΑΙΝΙΑ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ- μικρού μήκους
● A Love Letter to the One I Made Up - Ισραήλ | Rachel Gutgarts (σκηνοθέτης)
● Bless you! - Πολωνία | Paulina Ziolkowska (σκηνοθέτης)
● Enough - Ηνωμένο Βασίλειο | Anna Mantzaris (σκηνοθέτης)
● Petits Poissons - Γαλλία | Noémie Buffat (σκηνοθέτης)
● Pura Vida - Εσθονία | Nata Metlukh (σκηνοθέτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

φγ

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ- σε ταινία animation μικρού μήκους
● Bloeistraat 11 - Βέλγιο/Ολλανδία | Nienke Deutz (σκηνοθέτης)
● Egg -  Γαλλία/Δανία | Martina Scarpelli (σκηνοθέτης)
● Fest - Γερμανία | Nikita Diakur (σκηνοθέτης)
● Musical Traumas - Σερβία | Miloš Tomić (σκηνοθέτης)
● This Magnificent Cake! – Βέλγιο/Γαλλία/Ολλανδία  | Emma De Swaef, Marc James Roels (σκηνοθέτες)

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΝΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ- σε ταινία animation μικρού μήκους
● Cat days - Γερμανία | Jon Frickey (σκηνοθέτης)
● (Fool) Time Job - Γαλλία | Gilles Cuvelier (σκηνοθέτης)
● Have Heart - Μεγάλη Βρετανία | Will Anderson (σκηνοθέτης)
● Last Stop is the Moon – Πολωνία, Λιθουανία | Birute Sodeikaite (σκηνοθέτης)
● The Fruits of Clouds - Τσεχία| Alžběta Skálova (καλλιτεχνική διευθύντρια), Kateřina Karhánková (σκηνοθέτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ ΑΠΟ ΑΝΑΘΕΣΗ

σγ

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ- σε ταινία animation από ανάθεση  
● A most precise and nuanced look into the life of the man, legend and visionary - Martin Luther – Δανία | Magnus Igland Møller (σκηνοθέτης)
● BBC Winter Olympics "The Fearless Are Here" - Μεγάλη Βρετανία | Smith & Foulkes (σκηνοθέτες)
● Better Humans - Μεγάλη Βρετανία | Moth Studio (σκηνοθέτες)
● Dancing on Ice - Μεγάλη Βρετανία | Goodbye Kansas Studios (σκηνοθέτες)
● Lystfiskeren – Δανία | Sara Aunbirk (σκηνοθέτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ TAINIAΣ ANIMATION ΠΡΟΟΡΙΖΟΜΕΝΗΣ ΓΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ Η ΑΛΛΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση  
● Ariol - Dracuriol - Γαλλία  | Hélène Friren (σκηνοθέτης)
● Ella, Oscar & Hoo - Nhooël, Nhooël - Γαλλία | Emmanuel Linderer (σκηνοθέτης)
● Esther's Notebooks - The Hundred Years War - Γαλλία | Riad Sattouf, Mathias Varin (σκηνοθέτες)
● Hey Duggee - The Space Badge – Μεγάλη Βρετανία | Grant Orchard (σκηνοθέτης)
● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe - Δανία | Christian Bøving-Andersen, Eva Lee Wallberg (σκηνοθέτες)

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● Angela's Christmas - Ιρλανδία | Will Collins, Damien O'Connor (σεναριογράφοι)
● Max & Maestro - The Supersonic Ear – Γαλλία/Ιταλία/Γερμανία | Agathe Robilliard (σεναριογράφος)
● Nate is Late - The Invaders – Γαλλία/Αυστραλία | Simon Lecocq (σεναριογράφος), Sylvain Huchet (επικεφαλής σεναριογράφος)
● The Highway Rat - Μεγάλη Βρετανία | Jeroen Jaspaert (σεναριογράφος)
● Vitello - Vitello Gets a Yucky Girlfriend – Δανία | Kim Fupz Aakeson, Ida Mule Scott (σεναριογράφοι)

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ (STORYBOARD)- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● A New Kind of Magic - A Fish out of Water - Γαλλία | Stéphane Annette (εικονογράφος)
● Ella, Oscar & Hoo - The Treasure Map - Γαλλία | David Berthier (εικονογράφος), Emmanuel Linderer (επιβλέπων εικονογράφος)
● Nate is Late - The Invaders - Γαλλία/Αυστραλία | Joseph Herbelin, Jeremy Guiter (εικονογράφοι), Edouard Kuchiman (επιβλέπων εικονογράφος)
● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe - Δανία | Kenneth Ladekjær, Eva Lee Wallberg (εικονογράφοι)
● The Highway Rat – Μεγάλη Βρετανία | Tim Dillnutt, Jeroen Jaspaert (εικονογράφοι)

- ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ-  σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● Ella, Oscar & Hoo - Nhooël, Nhooël - Γαλλία | Ομάδα animation υπό την καθοδήγηση των Emmanuel Linderer (σκηνοθέτης) και Erik Simon (υπεύθυνος animation)
● Nate is Late - The Invaders - Γαλλία/Αυστραλία | Matthieu Giner, Mireille Tran (animators)
● Rolling with the Ronks! - Take it to the field - Γαλλία | Jean-Christophe Dessaint (animator)
● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe - Δανία | Tina Lykke Thorn, Henrik Sønniksen, Mikkel Vedel & Eva Lee Wallberg (animators)
● The Highway Rat - Μεγάλη Βρετανία | Quentin Vogel (animator)  ομάδα animation Triggerfish

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΝΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● Ariol - Dracuriol - Γαλλία | Caz Murrell, François-Marc Baillet, Marc Boutavant (σχεδιαστές)
● Claude - Rampaging Robots - Μεγάλη Βρετανία | Angeliki Charenia (σχεδιάστρια), ομάδα τέχνης Claude
● Esther's Notebooks - The Hundred Years War - Γαλλία | Charlotte Cambon de Lavalette, Caz Murrell, Tom Viguier & Riad Sattouf (σχεδιαστές)
● Petit Malabar - The Greedy Algae – Γαλλία Bastien Dupriez, Armelle Prunier, Nelly Blumenthal, Hélène Younous, Rémi Juillet (σχεδιαστές)
● The Heroic Quest of the Valiant Prince Ivandoe - Δανία | Mikkel Sommer, Birk Von Brockdorff (σχεδιαστές)

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● A Man is dead - Γαλλία | Yan Volsy, Pablo Pico (συνθέτες)
● Angela's Christmas - Ιρλανδία | Darren Hendley (συνθέτης)
● Animanimals - Ameise - Γερμανία | Christian Heck (συνθέτης)
● Rita Og Krokodille - Blueberries – Δανία | Tanera Dawkins (συνθέτης)
● The Highway Rat - Μεγάλη Βρετανία | René Aubry (συνθέτης)

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΗΧΟΛΗΨΙΑ- σε ταινία animation για τηλεοπτική ή άλλη μετάδοση
● Angela's Christmas - Ιρλανδία | Peter Blayney, Steve Maher (ηχολήπτες)
● Athleticus - Middle-distance running - Γαλλία | Célia Sayaphoum (ηχολήπτης)
● Oggy and the Cockroaches - Zmen to the rescue - Γαλλία | Anne-Sophie Coste, Manuel Drouglazet, Nicolas Maia (ηχολήπτες)
● Pipas & Douglas - The Princess and the Dragon - Γαλλία | Romain Anklewicz, Alexandre Lormeau  (ηχολήπτες)
● Sounzee - Rickle Pick - Ουγγαρία | Adrian Kollar (ηχολήπτης)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΑΙΝΙΑΣ ANIMATION MEΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

- ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Another Day of Life - Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/Γερμανία | Raúl de la Fuente & Damian Nenow (σκηνοθέτες)
● Captain Morten and the Spider Queen - Εσθονία/Ιρλανδία/Μεγάλη Βρετανία | Kaspar Jancis, Henry Nicholson, Riho Unt (σκηνοθέτες)
● Funan - Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Denis Do (σκηνοθέτης)
● Teheran Tabu - Γερμανία/Αυστρία | Ali Soozandeh (σκηνοθέτης)
● The Breadwinner - Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Nora Twomey (σκηνοθέτης)

- ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Another Day of Life - Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/Γερμανία | Raúl de la Fuente, Damian Nenow, David Weber, Amaia Remirez & Niall Johnson (σεναριογράφοι)
● Chris the Swiss - Ελβετία/Κροατία/Φινλανδία | Anja Kofmel (σεναριογράφος)
● Funan - Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Denis Do & Magali Pouzol (σεναριογράφοι)
● Gordon & Paddy - Σουηδία | Janne Vierth (σεναριογράφος)
● Teheran Tabu - Γερμανία/Αυστρία | Ali Soozandeh  (σεναριογράφος)

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟ ΣΕΝΑΡΙΟ (STORYBOARD)- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● White Fang - Γαλλία/Λουξεμβούργο | Simon Andriveau, David Canoville, Lian-Cho Han Jin Kuang, Ahmed Nasri, Oussama Bouacheria (σκιτσογράφοι)
● Dilili in Paris - Γαλλία/Βέλγιο/Γερμανία | Michel Ocelot (σκιτσογράφοι)
● Early Man - Μεγάλη Βρετανία | Ashley Boddy, Andy Janes, Richard Phelan, Michael Salter, Luis Zamora-Pueyo (σκιτσογράφοι)
● Gordon & Paddy - Σουηδία | Elinor Bergman (σκιτσογράφοι)
● The Breadwinner - Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Giovanna Ferrari, Julien Regnard, Stuart Shankly (σκιτσογράφοι)

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Captain Morten and the Spider Queen - Εσθονία/Βέλγιο/Ιρλανδία/Μεγάλη Βρετανία Mart Kivi, Sam Turner (επικεφαλής animators)
● Early Man - Μεγάλη Βρετανία | ομάδα animation Early Man
● Luis & the Aliens - Γερμανία/Λουξεμβούργο/Δανία | ομάδα animation Jo Bub & Luis and The Aliens
● The Breadwinner - Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Fabian Erlinghäuser, John Walsh, Lorraine Lordan, Jeremy Purcell, Viktor Ens, Nicolas Debray, Geoff King & Emmanuel Asquier-Brassart (animators)
● Zombillenium - Γαλλία/Βέλγιο | Julien Belloteau, Arthur de Pins, Alexis Ducord, Marie-Laure Guisset, Jeanne Irzenski, David Nasser, Romain Vacher (animators)

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΝΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Another Day of Life - Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/Γερμανία | Rafał Wojtunik (καλλιτεχνικός διευθυντής)
● Chris the Swiss - Ελβετία/Κροτία/Γερμανία/Φινλανδία | Simon Eltz, Anja Kofmel, Serge Valbert καλλιτεχνικοί διευθυντές)
● Funan - Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Michael Crouzat (καλλιτεχνικός διευθυντής)
● The Breadwinner - Ιρλανδία/Λουξεμβούργο/Καναδάς | Ciaran Duffy, Reza Raihi (καλλιτεχνικοί διευθυντές), Sandra Andersen (σχεδιαστής χαρακτήρων)
● The Incredible Story of The Giant Pear - Δανία | Troels Christoffersen (production design), Bjørn Pedersen (επικεφαλής σχεδιασμού μοντέλων χαρακτήρων)

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Another Day of Life - Πολωνία/Βέλγιο/Γερμανία | Mikel Salas (συνθέτης)
● Black is Beltza - Ισπανία| Fermin Muguruza, Raül Refree (συνθέτες)
● Chris the Swiss - Ελβετία/Κροατία/Γερμανία/Φινλανδία | Marcel Vaid (συνθέτης)
● The Incredible Story of The Giant Pear - Δανία | Fridolin Nordsø (συνθέτες)
● THE OX - Ελλάδα | Dimitra Trypani (συνθέτης)

-ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΗΧΟΥ- σε ταινία animation μεγάλου μήκους
● Another Day of Life - Πολωνία/Ισπανία/Βέλγιο/ | Oriol Tarragó (ηχολήπτης)
● Chris the Swiss - Ελβετία/Κροατία/Γερμανία/Φινλανδία | Markus Krohn (ηχολήπτης)
● Funan - Γαλλία/Βέλγιο/Λουξεμβούργο/Καμπότζη | Nicolas Leroy, Michel Schillings, Nicolas Tran Trong (ηχολήπτες)
● Teheran Tabu - Γερμανία/Αυστρία | Janis Grossmann (ηχολήπτης)
● The Tower - Γαλλία/Νορβηγία/Σουηδία | Christian Holm, Erik Clauss (ηχολήπτες)